A léta běží ...           

Cugrunt story, aneb Kdo jsme a co hrajeme ...

Vznik skupiny ...

      Skupina vznikla někdy v roce 1994 jako rodinná sešlost hrající převážně po hostincích pro srandu králíkům ve složení Míra Fau, Martin Fau, Petr Fau a Fauová Lenka.Tehdejší repertoár se orientoval hlavně na písničky Brontosaurů, Hop Tropu a pár klasických trampských písní. Pokud ale mluvím v té době o kapele, tak je to dost nadnesené označení. Vznik Cugruntu jako hudební skupiny bych datovat až tak  v polovině roku 1995, kdy jsme poprvé vystoupili veřejně a to za „pivo a párek“. Časem jsme byli donuceni používat alespoň občas mikrofony a taky investice do nových nástrojů byla nevyhnutelná. Osobně se ale domnívám, že oficiální vznik Cugruntu nastal až příchodem basáka - Pavla Sedláka z Tábora.V tomto složení jsme hráli do konce roku 1996, kdy s námi přestal jezdit brácha Martin. Od roku 1997 až do srpna 2000 kapela fungovala jen ve čtyřech. V září 2000 s námi poprvé hrál jako host Martin Kolář, který nakonec zůstal  dva roky.Už za jeho působení  obohatili vystoupení Cugruntu  poměrně často  další zajímaví hosté. V roce 2002 nastartovala rozsáhlejší změny v obsazení Lenka oznámením, že končí (naštěstí nakonec jen na cca půl roku).V konkurzu jsme našli a později použili hned dvě zpěvandy a když se Lenka vrátila, občas byly na vystoupení všechny tři. Než si ale Vlaďka začala rozšiřovat rodinu.Na podzim jich bude doma o jednoho víc. Gratulujem a těšíme se! Další posila se vmáčkla do naší kytarové perutě na jaře 2003 v podobě mláděte Pavla. A možná i proto, aby jsme těch Pavlů neměli moc, tak nás v květnu opustil ten s basou na krku. A další konkurzy a další hledání. Meziobdobí nám pomohlo překlenout několik našich kamarádů, kteří se za basou střídali. Nejvýznamněji však Pepíno. O všech se dozvíte na kartě členů. Nyní se věnujeme přípravě nového repertoáru, takže bude umění na nás na podzim narazit na nějakém vystoupení.Ale trpělivost růže přináší a naše květy budou v podobě nových písniček a pokud budou hvězdy přívětivé, tak i vlastních! Rok 2004 byl spíše ve znamení festiválků, soukromých párty a hledání sama sebe. Kromě nových písniček, jak převzatých, tak vlastních se za posledních několik měsíců neodehrálo nic tak podstatného o čem bych se tu měl rozepisovat. Zimu budeme opět věnovat obnově repertoáru.Rok 2008 byl pro Cugrunt velikou změnou. Po dohodě zakládajících členů se kapela odebírá na "umělecké prázdniny."  Od té doby skupina vystupuje převážně jen na soukromích akcích. Pro Doktora se stává stěžejní činností autokros a Faustýn společně s Pralinkou a Pájou zakládá rockovou skupinu Fresh Band.

 

Jak Cugrunt ke kytarám přišel :

    Písničky Hop Tropu se nejlépe hrají na kytary vyrobené mistrem kytarářem a to tím nejpovolanějším! Návštěva u Huberťáka vyvrátila všechny pochyby a jednoznačně určila, že tím mistrem bude Huberťák osobně a tak jsme v dubnu 1995 vyrazili na výlet do Kladna s tučnou sumičkou pro vysněné nástroje. „3 sestry“ ( tak je nazval jejich stvořitel ). Jsou na první pohled stejné, ale hned na ten druhý je každému jasné, že na některé Láďa šetřil strunami víc a na některé míň. Martinovi se nejvíc zamlouvala 12-ti strunka, Míra si přál takovou jako má Jarda „Samson“ Lenk, tzn. „devítku“, a Doktor chtěl strun jen 6, zato si ale vymyslel atypickou hlavu pro "španělku". Huberťák sice jeho vizi nejdříve odmítal, ale nakonec podlehl a Doktorova „Kučerovka“ se může pyšnit hlavou z rockové, tedy placaté, kytary Ibanez.

Láďa Kučera alias Huberťák   No a tady ho máte, mistra "Huberťáka", tedy Láďu Kučeru z Hop Tropu. Je to kluk jako buk i se svými super kousky z dílny. Jeho specialitou nejsou jen kytary, ale dokáže vyrobit  i čela, basy a kdo ví co ještě. Je jasný, že na takový nástroj, zrozen pod jeho zlatýma "ručičkana", si jeden chvilku posečká neboť ono to přece jenom chvilku zabere. Ale věřte, že budete mít kytárku přesně dle svých představ!

Pokud snad někdo z Vás taky touží po kytaře od Huberťáka z Hop Tropu, můžeme jen vřele doporučit. Už jen návštěva jeho dílny ve Vás zanechá hluboký zážitek a myslíte-li si, že o kytarách snad něco víte, tak i ten nejvzdělanější jedinec musí odjíždět s pocitem naprosté dokonalosti, které nabyl po Láďově přednášce.Tenhle skromný chlápek toho totiž ví o svých krásných nástrojích opravdu velmi mnoho a dokáže o tom zasvěceně hovořit dlouhé hodiny, takže si vyberte den kdy nebudete chvátat domu!

Kontakt: Ladislav Kučera, Letecká 1565, Kladno                  E-Mail: dzongrad@volny.cz